„DEJA VU. IŠŠŪKIAI IR GALIMYBĖS ŠVIETIMO BENDRUOMENEI“

        Vasarai skaičiuojant nuo rudenėjančių medžių krintančius lapus šalies pedagogai, pakviesti Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vedlių, rinkosi Birštone į kasmetinius mokymus ,,Deja vu. Iššūkiai ir galimybės švietimo bendruomenei“. Dviejų dienų renginio programoje buvo suplanuota diskusija su Švietimo, mokslo ir sporto ministru Gintautu Jakštu, pirminių profesinių sąjungų pirmininkų / pavaduotojų susirinkimas dėl Šakos kolektyvinių derybų, emocinio intelekto ir asmenybės ugdymo trenerės Vilmos Juškienės mokymai pedagogams „Mokytojo / pedagogo vidinė motyvacija“, aptartos teisinės aktualijos bei LŠDPS atstovavimas tarptautinėse organizacijose.

        Mūsų gimnazijai atstovavo trys profesinės sąjungos narės: mokytojos Živilė Kažemėkaitienė, Monika Matulaitienė ir Raimonda Barisevičiūtė. Dalyvių nuomone, renginys buvo vykęs ir produktyvus:  kalbėta apie visus pedagogų bendruomenės ,,skaudulius“, apie nesėkmingai vykstančias ( o gal greičiau – nevykstančias) derybas su Vyriausybe dėl pedagogų ekonominių ir socialinių sąlygų, patirtimi dalijosi šįmet iš mokyklos pasitraukti nusprendęs puikus lituanistas Alius Avčininkas, kuris per devynerius pedagoginio darbo metus pavargo nuo dviveidiško požiūrio į mokytoją, nuo sveiku protu nesuvokiamo krūvio, streso ir orumą žeminančio atlygio, nuo nesustojančios darbų lavinos, kai ,,po darbo – vėl darbas“, reiškiančios tik viena – išsekimą ir perdegimą. Mokytojas atviravo, jog niekada nebūtų patikėjęs, jog būdamas 35-erių metų bus taip išsekinęs organizmą, jog privalės gerti vaistus dėl širdies ritmo bei skrandžio veiklos sutrikimų.

        Kadangi renginyje dalyvavo Švietimo, mokslo ir sporto ministras G. Jakštas, visiems buvo įdomu išgirsti jo nuomonę apie aktualijas, kuriomis mokytojai gyvena šiandien, iki naujųjų mokslo metų belikus savaitei: apie atnaujintą ugdymo turinį, vadovėlius, skaitmeninį turinį, tarpinius vertinimus, apie etatą, darbo užmokestį ir t. t. Pedagogės, Lietuvos švietimo darbuotojų profsąjungos narės Lilijos Bručkienės parengti „ čili“ klausimai ministrui nebuvo „patogūs“, teko pasitelkti atsivežtos komandos pagalbą, norint į juos atsakyti, bet tikrai neliko neišgirstas ministro sakinys : „ Aš esu čia neseniai ir būsiu neilgai…“. Tiesa, po susitikimo pasiekė žinia – ministras supranta mokytojus, gerbia jų sprendimą kovoti dėl geresnių darbo sąlygų bei adekvataus atlygio. Išgirsti apie iššūkius, su kuriais susiduria pedagogai, atvyko ir Lietuvos moksleivių sąjungos atstovai, kurie sakė, jog palaiko ir palaikys mokytojus jų kovoje, nes „laimingas, energija ir žiniomis trykštantis mokytojas – sėkmė kiekvienam mokiniui“.

        Teisines aktualijas aptarė LŠDPS pirmininko pavaduotoja, teisininkė Erika Leiputė – Stundžienė, kuri savo kalbą pradėjo plojimų sulaukusiu klausimu: „Visi Lietuvoje žino, kiek uždirba mokytojas. O KIEK UŽDIRBATE JŪS? “. Akivaizdu, jog kažkas tikrai nemoka skaičiuoti, nes oficialiai skelbiamos sumos kažkodėl neatsiranda mokytojų sąskaitose net teisingai sudėjus ar atėmus visas turimas kvalifikacijas, stažą, patirtį ir nuopelnus, o planuojamas ir vis žadamas 130 % nuo VDU absoliučiai daugumai pedagogų atrodė sarkastiškas.

        Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos narių kasmetinio suvažiavimo metu konstatuota, jog Šakinės sutarties derybos, deja, nutraukiamos, pradedama rengtis streikui: rugsėjo 15 dieną – įspėjamajam, rugsėjo 29 dieną – tikrajam streikui.

Mokytoja R. Barisevičiūtė